Teofilo Stevenson

 Meno: Teofilo Stevenson
 Narodený: 29.3.1952
 Miesto narodenia: Puerto Padre, Kuba
 Váha: Heavyweight
 Úspechy: 3x olympijský víťaz v ťažkej váhe (1972, 1976,1980)

 

 Kubánsky boxer, ktorý písal históriu v amatérskom boxe, ale tiež trvalo odmietal kariéru profesionálneho  boxera. Mnoho ľudí ho považuje za jedného z najväčšších Olympijských boxerov v histórii, popri Maďarovi  László Pappovi. Reprezentoval Kubu v roku 1972 na letných olympijských hrách v Mníchove.
 Získal zlatú medailu, o dva roky neskôr, v roku 1974 v Havane, sa stal majstrom sveta a potom v roku  1976 na olympijských hrách v Montreale zopakoval prvenstvo z Mníchova.
 Stal sa národným hrdinom na Kube, bol všeobecne známou osobou. Toto bola doba keď bol najbližšie k podpísniu profesionálneho kontraktu. Promotéri v USA mu ponúkali päť miliónov dolárov za zápas v ťažkej váhe s Muhammadom Alim.Túto ponuku odmietol so svojim legendárnym výrokom "čo je päť miliónov dolárov v porovnaní s láskou k ôsmym miliónom Kubáncom?"
Stevenson štartoval v roku 1980 na olympiáde v Moskve a stal sa druhým boxerom vôbec keď, podobne ako Papp, vyhral tri olympijské boxerské zlaté medaily.

Stevenson mohol získať štvrtú zlatú medailu v roku 1984 v Los Angeles, ale pre známy bojkot krajín bývalého socialistického bloku, stratil šancu na zlato.
Útechou mu bolo víťazstvo nad olympijským víťazom z Los Angeles Tyrellom Biggsom vo februári 1984.
S boxom skončil krátko po olympiáde v Los Angeles. počas svojej kariéry vyhral 302 súbojov a prehral len v 22 stretnutiach.
Stevenson bol vymenovaný za trenéra reprezentácie Kuby a kubánsky prezident Fidel Castro mu pridelil honosné sídlo v exkluzivnej obytnej štvrti v Havane.
Bol ocenený Cenou Vala Barkera pre výnimočného boxera na olympiáde v roku 1972.
V roku 1972 sa Teofilo Stevenson stal Čestným majstrom športu ZSSR , ako jeden z mála zahraničných športovcov.
V roku 1999 bol Stevenson zatknutý v Miami na medzinárodnom letisku, kde pred nastúpením do lietadla, ktoré viezlo kubánsky národny boxerský tým domov, údajne hlavou vrazil do 41-ročného zamestnanca letiska a spôsobil mu vyrazenie zubov. Podľa Stevensona tento zamestnanec urážal Kubánsku vládu a kubánsky ľud. Po prepustení na kauciu odcestoval Stevenson späť na Kubu. Kubánske štátne noviny Trabajadores písali o provokácii "miamskej mafii". Noviny verili , že motívom pre údajnú provokáciu bolo "znovu zničiť kubánsku športovú hviezdu".

Predchádzajúca stránka: Július Torma Nasledujúca stránka: Muhammad Ali